our favorite things

Kitchen

Beechwood Sauce Spoon

$7.00

Unit price
per 

Farmhouse Oval Roaster

$285.00

Unit price
per 

Handmade Wooden Mallet

from $49.00

Unit price
per 

2 sizes
  • Small
  • Medium

Cast Iron Flat Top Griddle

from $120.00

Unit price
per 

2 sizes
  • 10" diameter
  • 12" diameter

Our Favorite Whisks

from $24.00

Unit price
per 

Silpat Boulangerie Baking Mat

$32.00

Unit price
per 

Handmade Pouring Bowl

$95.00

Unit price
per 

Nonstick Half Sheet Pan

$27.00

Unit price
per 

French Braiser with Lid

$380.00

Unit price
per 

Must Have Cast Iron Skillet

from $85.00

Unit price
per 

3 sizes
  • 6"
  • 10"
  • 12"

Classic Everyday French Oven

$360.00

Unit price
per 

Glass Pour Over Carafe - in 2 sizes

from $44.00

Unit price
per 

2 sizes
  • 10oz
  • 20oz

'TLK' Linen Tea Towel

$28.00

Unit price
per 

Handmade Swedish 'Boss' Brush

$20.00

Unit price
per 

Chainmail Scrubber

$20.00

Unit price
per 

Olive Wood Round Spoon

$18.00

Unit price
per 

Rolling Pin for Kids

$16.00

Unit price
per 

Beechwood Batter Spoon

$7.00

Unit price
per 

Olive Wood Curved Spatula

$18.00

Unit price
per 

Wooden Pinch Bowls - Set of 4

$12.50

Unit price
per 

Linen Gingham Napkin with Citron Trim

$27.00

Unit price
per 

Oak Paper Towel Holder

$48.00

Unit price
per 

'Hen House' Dutch Oven

$350.00

Unit price
per 

Depression Glass Butter Dish

$25.00

Unit price
per 

Wooden Tart Tamper

$9.00

Unit price
per 

Wooden Biscuit Cutter

$18.00

Unit price
per 

Apple Corer with Beechwood Handle

$8.00

Unit price
per 

Handmade Garlic & Onion Basket

$42.00

Unit price
per 

Porridge Spurtle

$18.00

Unit price
per 

Cast Iron Mortar & Pestle

$25.00

Unit price
per 

Simple French Rolling Pin

$18.00

Unit price
per 

Classic Maple Rolling Pin w/handles

$42.00

Unit price
per 

Wooden Honey Dipper

$9.00

Unit price
per 

Copper Paella Pan

from $249.00

Unit price
per 

3 sizes
  • 12"
  • 15"
  • 18"

Metal Polishing Cloths

$19.50

Unit price
per 

Silpat Petite Baking Mat

$16.00

Unit price
per 

Handmade Ceramic Mortar & Pestle

$115.00

Unit price
per 

Heavyweight Glass Juicer

$16.00

Unit price
per 

Need help with an order?

Britney is here to help you.

(and she's a real human, not a robot!)