Your cart

Your cart is empty

our favorite things

Kitchen

Framboise Check French Apron

$70.00

Unit price
per 

Ruffle Edged Speckled Pie Dish

from $60.00

Unit price
per 

French Everyday Cooking Spoons

from $6.00

Unit price
per 

Danish Dough Whisk

$12.00

Unit price
per 

Striped Linen Kitchen Towel

$34.00

Unit price
per 

Swedish Cake Tester

$12.50

Unit price
per 

Enamel Loaf Tin

$49.00

Unit price
per 

Our Favorite Everyday knives

from $45.00

Unit price
per 

The Perfect Apron

$98.00

Unit price
per 

Handmade Herringbone Trivet

from $50.00

Unit price
per 

Classic Glass Measuring Cups

from $10.00

Unit price
per 

Our Favorite French Skillet

from $200.00

Unit price
per 

Classic Enamel Bundt Pan

$48.00

Unit price
per 

Beechwood Batter Spoon

$7.00

Unit price
per 

French Storage Jars

from $8.50

Unit price
per 

French Braiser with Lid

$380.00

Unit price
per 

Wooden Twine Spool with Cutter

from $12.00

Unit price
per 

Farmhouse Old Fashioned Mixing Bowls

from $165.00

Unit price
per 

Wooden Toast Tongs

$7.00

Unit price
per 

TLK Leather Cast Iron Handle Cover

$28.00

Unit price
per 

Bread Dough Basket

from $16.00

Unit price
per 

Iron Trivet Stand

from $16.00

Unit price
per 

Enamel Pinch dish

$9.00

Unit price
per 

Hand Forged Farmhouse Skillet

from $200.00

Unit price
per 

Our Favorite Double Handled Fry pan

$289.00

Unit price
per 

Our Favorite French Oven

$350.00

Unit price
per 

Classic 'Silpat' Cookie Baking Mat

$29.00

Unit price
per 

Our Favorite Kitchen Cooking Tongs

from $29.00

Unit price
per 

Nantucket Oyster Knife

$12.00

Unit price
per 

Our Favorite Rice Cooker

from $218.00

Unit price
per 

wooden handled graters

from $30.00

Unit price
per 

Our Favorite Fancy Zester

$26.00

Unit price
per 

Handmade French Butter Keeper

$96.00

Unit price
per 

Handmade Ceramic Utensil Holder

$66.00

Unit price
per 

Enameled Cast Iron Trivet

$98.00

Unit price
per 

Classic Everyday French Oven

$360.00

Unit price
per 

Classic French Press - in 3 sizes

from $38.50

Unit price
per 

Copper Scoop

$42.00

Unit price
per 

Maine Made Pepper Mill

$58.00

Unit price
per 

Glass Pour Over Carafe - in 2 sizes

from $44.00

Unit price
per 

Need help with an order?

Britney is here to help you.

(and she's a real human, not a robot!)